20.08.2020
Поділитися: 0
  • Facebook
11901

Які книги краще читати дітям у 5-6 років

Казки та оповідання займають особливе місце в житті малюка. Хоча передусім сприймаються як розвага, вони також виконують і розвивальні функції: виховують позитивні моральні якості й дозволяють вивчати навколишній світ. Та щоб книги дійсно приносили користь, їх необхідно добирати з урахуванням віку дошкільника. Поговоримо про роль, яку відіграє література, і розглянемо основні рекомендації з вибору казок і оповідань для дітей.

користь книг для дитини

Користь читання книг для дітей

Коли малюки ще не вміють читати, з книгами їх знайомлять батьки. Завдяки цьому діти корисно й цікаво проводять час: дізнаючись про пригоди головних героїв казок чи оповідань, вони вчаться проявляти фантазію і уяву, покращують свою усну мову і словниковий запас, розширюють світогляд і отримують нові знання про навколишній світ. Прослуховування літературних творів позитивно позначається на розвитку дитини. Водночас знайомство з книгами виконує й інші важливі функції.

Навіть у казках для найменших є певна мораль. Дитячі книги прищеплюють малюкам важливі особистісні якості: справедливість, доброту, чесність і сміливість. Тому читання літератури – це не тільки засіб для розвитку інтелекту дошкільника, а й важливий етап виховної роботи.

Щоб малюк міг отримати максимальну користь від прослуховування казок та оповідань, йому треба розуміти ці історії. Тому батьки повинні читати дитині молодше 6-7 років такі книги, які точно підійдуть їй за віком. Поговоримо про те, як правильно добирати літературу для дошкільнят.

які книги читати дітям

Вибір книг для дошкільного читання

З першими книгами малюків можна знайомити вже в 1-2 роки. У цьому віці діти ще не можуть зрозуміти і запам'ятати великі історії, але прекрасно сприймають ритмічні твори: пісеньки, вірші й потішки, тому саме вони найкраще підійдуть для найменших. Радимо обирати книги з великими яскравими картинками, щоб діти розглядали їх, поки батьки їм читають.

У 3-4 роки потрібно поступово привчати малят до невеликих казок. Краще обирати ті з них, які можна прочитати лише за кілька хвилин. Так дитина не втомиться від тривалого читання і буде більш уважна і посидюча під час прослуховування казки.

Приблизно в 5-6 років можна починати читати дітям оповідання. У цей період важливо навчити дитину не тільки уважно слухати, а й переказувати короткий текст, а також відповідати на прості запитання про твір. Після прочитання книги потрібно цікавитися у малюка про те, що він думає про характер і вчинки персонажів, а також про те, чого його навчила ця історія. Обговорення прочитаного вчить дошкільника міркувати, а також готує до наступного важливого етапу – до навчання читання.

короткий переказ дитячих книг

Як навчити дитину любити читати

Уміння читати – це одна з найважливіших навичок сучасної людини, яка стане в пригоді вже в перші роки навчання в школі. Якщо учні часто і багато читають, вони поступово покращують свої навички роботи з текстом, краще запам'ятовують написання складних слів і пишуть більш грамотно. Але таку користь від регулярного знайомства з книгами можна отримати тільки в тому випадку, якщо малюки читають з інтересом. Тому саме на виховання любові до літератури має бути спрямовано дошкільне читання.

Існує відразу кілька способів прищепити малюкові інтерес до казок і оповідань:

  • Читання на ніч. Удень діти набагато більш рухливі, ніж увечері, а тому їм часто не вистачає посидючості, щоб уважно слухати твори. Тому краще знайомити їх з літературою у вечірній час або перед сном, коли вони вже набігалися і награлися.
  • Читання за ролями. Навіть якщо малюк сам ще не вміє читати, батьки можуть відтворювати для нього текст за ролями. Наприклад, прослуховування будь-якого твору можна перетворити в невелику театральну постановку, яка точно не залишить маленького слухача байдужим.
  • Обговорення казок і оповідань. Щоб дошкільник замислювався про сенс твору, потрібно привчати його аналізувати сюжет книг. Так він звикне більш уважно ставитися до оповіді, навчиться звертати увагу не тільки на загальну картину, а й на деталі.

Такий підхід дозволяє перетворити читання в цікавий для малюка процес. Завдяки цьому він буде проявляти більше ентузіазму, коли сам почне освоювати грамоту. Розглянемо те, як буде відбуватися цей процес.

як навчити дитину читати перед школою

Вчимо дитину читати перед школою

Навчання читання має проходити поетапно. Спочатку потрібно навчитися розпізнавати і розрізняти звуки, а також розбирати на них слова в усній формі. Важливо робити акцент на наголошеності та відмінності голосних і приголосних звуків – голосні необхідно розтягувати, а приголосні проговорювати коротко: к-ііі-т, с-ааа-д-оо-ч-оо-к. Тільки після детального вивчення та закріплення цього етапу можна поступово вивчати букви.

Тепер необхідно запам'ятати алфавіт і навчитися читати перші слова спочатку по буквах, по складах, а потім і повністю. Освоєння швидкого читання стане завершальним етапом навчання грамоти. Згодом дошкільник поліпшить свої навички і навчиться швидко відтворювати текст вголос і подумки. Батьки розуміють, як це знадобиться йому в першому класі, а тому намагаються підготувати його заздалегідь.

Проте самостійне навчання грамоті має свої негативні сторони: далеко не завжди вдається дотримуватися певної програми і послідовно закріплювати кожен з етапів, а всі вони важливі для вміння якісно працювати з текстом. Якщо дитина звикне читати неправильно, її складніше буде перевчити. Тому батьки все частіше віддають дошкільнят на спеціальні курси, які дозволяють їм краще підготуватися до школи.

Заняття, спрямовані на навчання дитини читання, дозволяють поетапно освоїти грамоту і навчитися швидко знайомитися з текстом. Тренуючи свої навички під керівництвом досвідченого педагога, дошкільник зможе успішно підготуватися до навчання в першому класі. По завершенні навчання він почне проявляти більше інтересу до книг, адже читання вже не буде викликати у нього труднощі.